• Medicana Samsun Hastanesi

Samsun Obezite Cerrahisi

Samsun Obezite Cerrahisi

Obezite Nedir?

Günümüzde obezite, gelişmiş ülkelerin değil gelişmekte olan ülkelerin de önemli bir sağlık sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezite sorunun artmasında gelir seviyelerinin yükselmesi, Batı tipi yaşam tarzı, fast-food benzeri ayakta atıştırarak beslenme alışkanlığı ve fazla kalorili ve yağlı beslenmenin rolü yadsınamaz. Beslenmeyle aşırı kilo alıp fazla kalori harcanmaması obeziteyi tetikleyen başlıca nedendir. Günümüz insanı fiziksel aktiviteden kaçmakta, telefon, bilgisayar, televizyon başında saatlerce hareketsiz kalmakta, bu arada sürekli kalorisi yüksek atıştırmalıklarla beslenmektedir. Ulaşım araçlarının artmasıyla da insanlar daha az yürümekte, teknolojik araçların hayatımıza yoğun biçimde girmesiyle daha az çalışılmaktadır. Öte yandan toplum olarak spor yapma alışkanlığımızın olmaması da bunda etkendir.

Obezite Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Obez tedavisinde seçenekler: 1- Diyet 2- Egzersiz 3-İlaç tedavisi 4- Cerrahi tedavidir.

Tedavide, egzersiz ve diyetin rolü büyüktür, hastalar öncelikle yaşam tarzını değiştirmelidir. Hastalar, iyi beslenme eğitimi almalı bu alandaki yanlışlıkları öğrenmelidir. Bu noktada egzersiz mutlaka hayatın içinde bulunmalıdır. Fakat bunların çoğunun da yan etkileri belirlenmiş olup, günümüzde hala çok etkili ama yan etkisi az bir ilaç yoktur. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki morbid obezite tedavisinde cerrahi dışı metotlarla kalıcı kilo verme oranı yüzde 2 civarındadır. Bu da göstermektedir ki morbid obezitenin kalıcı ve etkin tedavisi cerrahidir.

Obezite tedavisi, tamamen bir ekip olayıdır. Endokrinoloji, genel cerrahi, psikiyatri, beslenme ve diyet uzmanlarından oluşan bir ekip hastayı değerlendirmeli, tedavi yöntemini belirlemelidir.

Samsun Obezite Cerrahisi

Sleeve gastrektomi (Tüp mide): Mide özel zımbalarla uzunlamasına kesilip tüp haline getirilerek daraltılır, fizyolojik bir ameliyattır, ileride başka bir yönteme çevirebilir. Bu yüzden son yıllarda en popüler ameliyat tüp mide ameliyatıdır. Tüp mide, hem yemeyi kısaltır hem de iştahı azaltır.

Ayarlanabilir mide bandı: Halk arasında mide kelepçesi olarak da bilinir, komplikasyonların fazla olması ve aşırı sıvı kalorili yiyecek alındığında etkinliğini yitirmesinden ötürü artık pek kullanılmıyor. Halkın obezite cerrahisine mesafeli dırmasında, geçmişte bu ameliyatın yarattığı sorunların büyük rolü söz konusudur.

Mide katlama: Son yıllarda gündemdeki ameliyat şeklidir. Mide yukarıdan aşağı dikişlerle daraltılır, komplikasyonları az fakat açlık hissi devam ettiğinden etkisi kısıtlıdır.

Mide Balonu: Bir ameliyat değildir. Endoskopiyle mideye bir balon yerleştirilir ve şişirilir, midede sürekli bir tokluk hissi yaratır; tek başına bir zayıflama yöntemi değildir. Fakat süper morbid obez hastalarda yani aşırı kilolularda, bir miktar kilo verdirilip ameliyatı kolaylaştırmak için veya diğer tedavilere destek için kullanılır. Ortalama 6 ayda çıkarılması gerekir. Delinme, mideye zarar verme, bağırsak tıkanıklığına sebep olma gibi yan etkileri söz konusudur.

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Samsun Obezite Cerrahisi, kapsamında uygulanan tüp mide uygulamasının obezite tedavisinde kabul edilmesinin temel nedeni, hızlı yapılabilmesi, hastada daha az incinmeye sebep olmasına bağlı olarak, hastaların iyi kilo vermesi ve obeziteye bağlı yan etkilerin daha hızlı düzelme göstermesidir. Bununla birlikte gerektiğinde daha ileri ikinci aşama obezite ameliyatının da kolaylıkla yapılabilmesi önemli bir avantaj olarak görülmelidir.

Bu ameliyatın ardından hastaların fazla kilolarının yüzde 50 ila yüzde 80’ini yaklaşık 12 ayda kaybettikleri, aynı zamanda obeziteye bağlı diğer hastalıklarda düzelme görüldüğü belirlenmiştir.

Samsun Obezite Cerrahisi, Medicana International Samsun Hastanesinde Kerim Güzel tarafından uygulanmaktadır.