• Medicana Samsun Hastanesi

Samsun Metabolik Cerrahi

Samsun Metabolik Cerrahi

Metabolik Cerrahi

Metabolik cerrahi, son yıllarda tip 2 diyabette etkin olarak kullanılan bir metottur. Halk arasında buna diyabet veya şeker ameliyatı denir. Metobolik cerrahi aslında obezite, tip 2 diyabet, yüksek kolesterol ve hipertansiyonla kendini gösteren metabolik sendromun, çeşitli ameliyat yöntemleriyle tedavi edilmesidir. Metabolik sendrom tedavi edilmediğinde; kişinin günlük yaşamını engellemesinin yanında, organ hasarı ve kalp-damar hastalıklarına sebep olarak ölüme götürebilir. Erken tanı ve hızlı tedaviye ihtiyaç vardır. Metabolik cerrahide başarı oranı oldukça yüksektir. Bu tür vakalarda ilk başvurulması gereken yöntemdir.

Metabolik Cerrahi Neden Yapılır?

Tip 2 tedavisinde temel amaç ameliyat değildir, tüm hastalarda uygulanması gereken egzersiz, kilo kontrolü, ilaçlar ve gerektiğinde insülin tedavisi yöntemidir. Fakat bütün araştırmalar, bize çok yakın izlenen ve kurallara uyan hastalarda bile kan şekerinin istenen düzeyde olmadığını ve sıklıkla diyabete bağlı komplikasyonların geliştiğini ortaya koymaktadır. Tip 2 diyabette metabolik cerrahiyle hastalık çok uzun süreler boyunca tedavi edilebilir.

Metabolik sendrom ise bel çevresinde artış, hipertansiyon, kan yağ seviyelerinde yükselma ve insülin direnci, ileri aşamalarda da diyabet gelişmesiyle karakterize bir hastalık türüdür. Metabolik cerrahiyle, yalnızca şeker hastalığı değil metabolik sendromu da etkin biçimde tedavi etmek mümkündür.

Metabolik Cerrahi Kimlere Yapılır?

Metabolik cerrahinin tip 1 diyabetik hastalara bir yararı yoktur. Tüm şeker hastalarının yüzde 90’ı tip 2 diyabettir. Bu hastalar, metabolik cerrahi ile sağlığına kavuşabilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada yaklaşık 500 milyon tip 2 hastası vardır, bunların yüzde 90’ı fazla kilolu veya obezdir. Obezite kriteri olarak da Vücut Kitle İndeksi kullanılmaktadır.

Samsun Metabolik Cerrahi

Tip 2 diyabetlilerde, insülin direncinin hem hücre öncesi hem de hücre içi söz konusudur. Bu durumda, özellikle sindirim sisteminden kaynaklanan direnç hormonları, zırh gibi hücrelerin etrafını sarar, insülinin hücre içine girişini engeller. Metabolik cerrahi uygulamaları sonucunda, sindirim sistemi kaynaklı direnç hormonları söner, hücrenin etrafındaki zırh açılır insülin rahatça hücre içine girer. Benzer biçimde ameliyattan 2-3 ay sonra yağ, protein metabolizması, karaciğer yağlanması ve hasarı da düzeldiğinden, hücre içi sinyal iletim mekanizmaları tersine döner. Sonuç itibarıyla, Samsun’da metabolik cerrahi uygulaması sonrası, hastaların kan şekerlerinin, kolesterol ve trigliserid düzeylerinin yanında; tansiyon yüksekliği, kilo fazlalığı, karaciğer yağlanması, göz- böbrek hasarı ve ayak yaraları gibi sorunlar tek bir operasyonla giderilir.

Samsun Metabolik Cerrahi tedavisi, Medicana International Samsun Hastanesinde Kerim Güzel tarafından uygulanmaktadır.

Kimler Metabolik Cerrahi İçin Adaydır?

  • Uygun tedaviye rağmen kan şekerini kontrol altına alamayan hastalar
  • Göz, kalp, böbrek, karaciğer, ayaklar gibi organ hasarı belirti ve bulguları yaşamakta olan hastalar
  • Ciddi kilo problemi olan hastalar