• Medicana Samsun Hastanesi

Hasta Ameliyattan Nasıl Uyanır?

Obezite ameliyatı olan hasta operasyonun bitiminde anestezi uzmanının gözetiminde tüm yaşamsal fonksiyonlarınız yakından izlenerek uyandırılır. Güvenli bir şekilde uyandırılan  hasta yarım saatten kısa bir süre gözlem altında tutulduktan sonra servisteki odasına alınır. Bu aşamadan sonra mümkün olduğunca derin nefes alıp vermeniz gerekiyor. Bu işlem  akciğer fonksiyonlarınızın korunmasını sağlar.

Yatağınızda ise belden yukarı tarafınız yükseltilmiş şekilde, yarı oturur pozisyonda yatmanız uygun olur. Buradaki amaç; bir an önce yatakta oturur hale gelmenizdir. Birkaç saat içinde de ayağa kalkıp odanızda birkaç adım atmanız, yürümeniz mümkündür ve hızlı iyileşmeniz açısından çok faydalıdır.

Ameliyat sırasında karın içine konulmuş ve ucu dışarı uzatılmış bu boru (dren) ameliyat sahasının kanama ve kaçak kontrolü amacıyla konulur birkaç gün tutulur. Bu burada herhangi bir can yakıcı durumla karşı karşıya kalmazsınız. Ameliyat sırasında ağızdan veya burundan mideye uzanan hortum (nazogastrik sonda) kullanılsa da ameliyat biterken hasta uyanmadan çıkartılmış olur.

İdrar sondası genellikle hasta uyuduktan sonra ameliyat başlarken takılır ve biterken uyanma esnasında çekilir. Ameliyatı nispeten uzun süren vakalarda sonda ameliyattan sonra da kalabilir. Ameliyatın ilk gecesinde, ameliyat sırasında karnın gazla şişirilmiş olmasından kaynaklanan ve birkaç saat süren omuz ağrısı ve minik kesilere bağlı hafif ağrılar olabilir. Bazı hastalara bulantı, öğürme olabilir. Bunlar ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Saatler içinde rahatlama beklenir.

Ameliyattan çıktıktan sonra su içmeye başlama zamanı olarak tecrübelerimize bağlı olarak, ameliyattan sonraki günü tercih ediyoruz.