• Medicana Samsun Hastanesi

Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

Gastrik bypass ameliyatları ülkemizde ve dünyada zayıflamak için tercih edilen ameliyatların en fazla uygulananıdır. Ameliyat döneminde hayati tehlike oranı yüzde 1-2 civarındadır. Ameliyatın mantığı, sindirim sisteminde kestirme bir yol açılarak, gıdaların tam sindirilmeden sona doğru ulaştırılmasıdır. Ameliyatın ayrıca mekanik ve hormonal etkilerle iştah azaltma ve doyma hissini çabuklaştırma gibi özellikleri de vardır.

Burada temelde iki şey amaçlanır; Birincisi hastanın fazla yemesini kısıtlamak yani restriksiyon, ikincisi ise; hastanın yediği gıdaların bir kısmından faydalanmasını engellemek. Bu ameliyatlarda mideden 30 ya da 50 CC kapasiteli bir tüp yapılır. Mideden geri kalanı çıkartılmaz, karın içinde durur. Diğer taraftan da oniki parmak bağırsağı ve ince bağırsağın başlangıç kısmındaki belirli bir bölüm, yiyecek geçişine kapatılır ve böylelikle hastanın yediği gıdalardan faydalanmaması sağlanır.

Hasta bir yıl gibi bir sürede, fazla kilolarının yüzde 85-90’ını verir. Aynı zamanda eğer hasta diyabetse, diyabeti kontrol altına alınır. Tansiyonunda, uyku apne sendromu varsa da  bu ameliyat sonrasında düzelebilir.

İki tip gastrik bypass ameliyatı vardır.

Roux-Y Gastrik Bypass

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı, obezite cerrahisi içindeki en etkili ameliyatlardan bir tanesidir. Kilo kaybı için yapılan bu ameliyatta laparoskopik bir şekilde, kapalı yöntemle mide küçültülür. Şişmanlık için yapılan önemli cerrahi tedavi yöntemlerinden biri olan bu ameliyatta yemeyi kısıtlayıcı bir faktör vardır. Hem de emilim azaltılır.

Mide zımba yöntemi ile küçültülür. Küçülttüğümüz mideyi ince bağırsağın başlangıç kısmına monte etmemiz gerekir. Bunu da zımba yöntemi ile yaparız.

Mini Gastrik Bypass

Midede uzun ince bir tüp yapılır. Midenin tamamı karın dışına alınmaz, yerinde durur.

Yaklaşık ince bağırsağın 200 santimlik kısmından bu tüple tekrar birleştirilir. Böylelikle hastanın yemesi kısıtlanmış olur. Diğer taraftan da 200 santimlik ince bağırsak kısmı yiyecek geçişine kapatıldığı için yediklerinin bir kısmından hastanın faydalanmaması sağlanır.

Bu iki ameliyat da tamamen kapalı yöntemlerle laporoskopik olarak yapılır.  Hastanede 3 ile 5 gün civarında kalınır. Bu ameliyatta etkin vezkalıcı kilo kayıpları sağlanır.

Bu ameliyatların dezavantajları ise; hastanın uzun vadede vitamin ve mineral ihtiyacına gerek duyabilir. Midenin bir kısmı içeride kaldığı içing eri kalan mide kısmı endoskopla görüntülenemez.

Doç. Dr. Kerim GÜZEL
Obezite ve Metabolik Cerrahi
0533 527 91 46 – 0544 552 76 44
info@kerimguzel.com.tr   |   www.kerimguzel.com.tr
Medicana International Samsun Hastanesi