• Medicana Samsun Hastanesi

Obezite

Çağımızın Hastalığı: Obezite

Günümüzde giderek artan bir halk sağlığı sorunu haline gelen obezite, modern yaşam tarzının ve beslenme alışkanlıklarının etkisiyle hızla yayılan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Obezite Nedir?

Obezite, vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi sonucu vücut ağırlığının normalden fazla olması durumudur. Obezite genellikle aşırı yeme alışkanlıkları, düşük fiziksel aktivite seviyeleri, genetik faktörler, hormonal dengesizlikler, psikolojik etkenler ve çevresel faktörler gibi bir dizi faktörün etkileşimi sonucu ortaya çıkar.

Beslenmeyle aşırı kilo alıp fazla kalori harcanmaması obeziteyi tetikleyen başlıca nedendir. Günümüz insanı fiziksel aktiviteden kaçmakta, telefon, bilgisayar, televizyon başında saatlerce hareketsiz kalmakta, bu arada sürekli kalorisi yüksek atıştırmalıklarla beslenmektedir. Ulaşım araçlarının artmasıyla da insanlar daha az yürümekte, teknolojik araçların hayatımıza yoğun biçimde girmesiyle daha az çalışılmaktadır. Öte yandan toplum olarak spor yapma alışkanlığımızın olmaması da bunda etkendir.

Doktora Sor
Tanı ve tedavi için 0533 527 91 46 – 0544 552 76 44 telefon numaralarından detay bilgi alabilir, Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kerim Güzel'e soru sorabilirsiniz.

  Morbid Obezite Nedir?

  Morbid obezite, vücut kitle indeksi (VKI) değerine dayalı olarak tanımlanan ciddi bir obezite türüdür. VKI, kilogram cinsinden ağırlığın, metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle elde edilen bir ölçümdür. Morbid obezite, VKI’nin 40 veya daha yüksek olması anlamına gelir.

  Morbid obezite, genellikle ciddi sağlık sorunlarına ve komplikasyonlara yol açabilen aşırı kilo birikimi ile karakterizedir. Bu obezite türü, kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, eklem problemleri, solunum zorlukları, bazı kanser türleri ve diğer sağlık sorunlarının riskini önemli ölçüde artırabilir.

  Obezite Kozmetik Bir Sorun Değildir

  Obezitenin Tehlikeleri ve Yol Açtığı Hastalıklar

  Obezite, tüm vücut sisteminde bozukluğa neden olur. Uzmanlar, obezlerin yaşıtlarına göre 12-15 yıl daha az yaşadıklarını belirtmektedir. Obezite, tip 2 şeker hastalığı (diabetes mellitus) hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, yağ metabolizması bozuklukları, uyku apnesi, reflü, cinsel bozukluklar, eklem ve kemik sorunları, solunum sistemi bozuklukları gibi birçok hastalığa sebep olur. Obezlerin dış görüntüleri bozulduğundan, bunların sosyal yaşamları ve ruh sağlığı da bozulmakta, depresyon gibi birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Ayrıca obezlerde meme ve kalın bağırsak gibi bazı kanser türleri daha fazla görülmektedir.

  Obezite Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

  Obezite tedavisinde seçenekler: 1- Diyet 2- Egzersiz 3-İlaç tedavisi 4- Cerrahi tedavidir.

  Tedavide, egzersiz ve diyetin rolü büyüktür, hastalar öncelikle yaşam tarzını değiştirmelidir. Hastalar, iyi beslenme eğitimi almalı bu alandaki yanlışlıkları öğrenmelidir. Bu noktada egzersiz mutlaka hayatın içinde bulunmalıdır. Fakat bunların çoğunun da yan etkileri belirlenmiş olup, günümüzde hala çok etkili ama yan etkisi az bir ilaç yoktur. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki morbid obezite tedavisinde cerrahi dışı metotlarla kalıcı kilo verme oranı yüzde 2 civarındadır. Bu da göstermektedir ki morbid obezitenin kalıcı ve etkin tedavisi cerrahidir.

  Obezite tedavisi, tamamen bir ekip olayıdır. Endokrinoloji, genel cerrahi, psikiyatri, beslenme ve diyet uzmanlarından oluşan bir ekip hastayı değerlendirmeli, tedavi yöntemini belirlemelidir.

  Hangi Hastalara Cerrahi Tedavi Önerilir?

  VKİ= 40 kg/m2 ve üzeri morbid obezlerde ek bir yandaş hastalık olmasa bile, VKİ=35kg/m2 arasındaki obezlerde hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, tip 2 DM hiperlipidemi, uyku apnesi sendromu gibi hastalıklardan en az birinin olması durumunda cerrahi tedavi endikasyonu vardır

  Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

  VKİ DEĞERİDURUMUMUZ
  19,5 kg/m2’nin altında iseZayıf
  20 ila 24,9Normal
  25 ila 30Fazla Kilolu
  30 ila 34.9I. Derece Obez
  35 ila 39.9II. Derece Obez
  40 Kg ve üzeri iseIII. Derece Morbit Obez

  Tanı ve tedavi için 0533 527 91 46 – 0544 552 76 44 telefon numaralarından detay bilgi alabilir, Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kerim Güzel‘den randevu alabilirsiniz.

  Cerrahi Tedavide Hangi Yöntemler Uygulanır?

  Sleeve gastrektomi (Tüp mide): Mide özel zımbalarla uzunlamasına kesilip tüp haline getirilerek daraltılır, fizyolojik bir ameliyattır, ileride başka bir yönteme çevirebilir. Bu yüzden son yıllarda en popüler ameliyat tüp mide ameliyatıdır. Tüp mide, hem yemeyi kısaltır hem de iştahı azaltır.

  Ayarlanabilir mide bandı: Halk arasında mide kelepçesi olarak da bilinir, komplikasyonların fazla olması ve aşırı sıvı kalorili yiyecek alındığında etkinliğini yitirmesinden ötürü artık pek kullanılmıyor. Halkın obezite cerrahisine mesafeli dırmasında, geçmişte bu ameliyatın yarattığı sorunların büyük rolü söz konusudur.

  Mide katlama: Son yıllarda gündemdeki ameliyat şeklidir. Mide yukarıdan aşağı dikişlerle daraltılır, komplikasyonları az fakat açlık hissi devam ettiğinden etkisi kısıtlıdır.

  Mide Balonu: Bir ameliyat değildir. Endoskopiyle mideye bir balon yerleştirilir ve şişirilir, midede sürekli bir tokluk hissi yaratır; tek başına bir zayıflama yöntemi değildir. Fakat süper morbid obez hastalarda yani aşırı kilolularda, bir miktar kilo verdirilip ameliyatı kolaylaştırmak için veya diğer tedavilere destek için kullanılır. Ortalama 6 ayda çıkarılması gerekir. Delinme, mideye zarar verme, bağırsak tıkanıklığına sebep olma gibi yan etkileri söz konusudur.