• Medicana Samsun Hastanesi

Obezite Cerrahisi

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Obezitenin cerrahi tedavide kabul edilmesinin temel nedeni, hızlı yapılabilmesi, hastada daha az incinmeye sebep olmasına bağlı olarak, hastaların iyi kilo vermesi ve obeziteye bağlı yan etkilerin daha hızlı düzelme göstermesidir. Bununla birlikte gerektiğinde daha ileri ikinci aşama obezite ameliyatının da kolaylıkla yapılabilmesi önemli bir avantaj olarak görülmelidir.

Bu ameliyatın ardından hastaların fazla kilolarının yüzde 50 ila yüzde 80’ini yaklaşık 12 ayda kaybettikleri, aynı zamanda obeziteye bağlı diğer hastalıklarda düzelme görüldüğü belirlenmiştir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Midenin büyük kenarı kesilip çıkarılarak, 60 ila 120 ml arasındaki hacimde bir mide tüpü meydana getirilir.

Tüp Mide Ameliyatının Sonucunda Ne olur?

Tüp mide ameliyatı kısa sürede etkisini gösteren, önemli bir obezite ameliyatıdır, altı ayda toplam fazla kiloların yüzde 35-70’i, 12. Aydaysa fazla kiloların yüzde 33-81’i kaybedilmektedir. Üç yılda kaybedilen kilolar, Gastrik By-Pass ameliyatı sonrasında kaybedilen kilolara yakındır.

Doktora Sor
Tanı ve tedavi için 0533 527 91 46 – 0544 552 76 44 telefon numaralarından detay bilgi alabilir, Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kerim Güzel'e soru sorabilirsiniz.

  Tüp Mide Ameliyatlarından Sonra Beslenme

  Tüp mide ameliyatları, mide hacmini daraltmak için midenin 3/2’sinin çıkarılmasıdır, geriye kalan mide hacmi, yaklaşık 90-100 ml kadardır ve yeniden oluşturulan mide aşağı yukarı tüp şeklindedir.

  Bu ameliyatta esas, mide hacmini azaltmak dolayısıyla küçük porsiyonlarla doyma hissi sağlamaktır.

  Ameliyat sonrası yaklaşık 6 hafta boyunca uygulanacak özel beslenme planı, hastanın sindirim aktivasyonuna, toleransına, mide ve bağırsak sisteminin fonksiyonlarının normale dönene kadar geçen süreyi kapsar. Bu süreçte diyetisyen kontrolü süreci daha zahmetsiz tamamlamaya yardımcı olacaktır. Tüp mide ameliyatlarında beslenme planı sırasıyla püre, yumuşak, katı ve normal beslenmeyle tamamlanmaktadır.

  Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kilo Alımı?

  Tüp mide ameliyatından sonra, mide tüpünün zaman içinde genişlemesi durumunda yeniden kilo alımı söz konusudur.

  Kilo Alım Sebepleri;

  • Aşırı geniş buji kullanılması.
  • Mide arka duvarının yeterince alınmaması
  • Büyük lokmalar nedeniyle mide tüpüne aşırı basınç olması.
  • Tekrarlayan kusmalar.
  • Mide çıkışında veya bağırsakta tıkanıklık

  Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kilo Alınırsa

  • Laparoskopik yöntem ile bir kez daha genişleyen midenin fazlalılığının alınabilir.
  • Gastrik by-pass ameliyatına geçilebilir.
  • Laparoskopik düodenal swich ameliyatına yapılabilir.

  Tüp Mide Ameliyatında Kilo Kaybı?

  Tüp mide ameliyatında kilo kaybı 2 mekanizmayla olmaktadır:

  1. Mide hacminin küçültülmesi ile mekanik bir kısıtlanma ve mide hareketlerinin azaltılmasına bağlı kilo kaybı,
  2. Ghrelin olarak bilinen bir maddeyi üreten mide dokusu çıkarıldığından hormonsal bir değişiklik meydana gelmesi sonucu kilo kaybı olur. Tüp Mide Ameliyatında ghrelin üretilen midenin fundus bölgesi çıkarıldığından iştahta azalmış olur ve kilo kaybı meydana gelir.

  Gastrik Bypass Ameliyatı

  Gastrik bypass ameliyatı, obezite tedavisinde kullanılan bir tür metabolik ve bariatrik cerrahi prosedürdür. Bu ameliyat, midenin bir kısmının alınarak bağırsağın belirli bir bölgesine bağlanması veya yönlendirilmesi yoluyla yiyecek alımını sınırlamayı ve besinlerin emilimini azaltmayı amaçlar. Bu, kilo kaybını desteklemek ve obezite ile ilişkili sağlık sorunlarını yönetmek için etkili bir yöntem olarak kabul edilir.

  Gastrik Bypass Ameliyatı Türleri Nelerdir?

  Gastrik Bypass Ameliyatının Mini Gastrik Bypass, Biliyopankreatik Bypass, Roux-en-Y Gastrik Bypass, Sleeve Gastrektomi ile Bypass olmak üzere 4 farklı türü bulunmaktadır.

  Mini-Gastric Bypass (MGB):

  Bu ameliyatla 2 şekilde kilo verme mekanizması olur.

  1. Oluşturulan tüp mideyle fazla gıda alımı engellenerek yemek yeme oranı azaltılır.
  2. Yeni tüp mideyle ince bağırsak arasında yapılan bağlantıyla, gıdalar büyük mide ve dedonuma uğramadan doğrudan ince bağırsağa geçer, alınan gıdaların emilimi engellenir.

  Mini-Gastric Bypass (MGB) ameliyatı etki mekanizması aynı olan Roux en Y Gastric Bypass (RYGB) ameliyatı ile çok sık karşılaştırılmaktadır. MGB nin en önemli avantajı, teknik olarak daha kolay uygulanabilir olması ve ameliyat süresinin daha kısa olması şeklinde yorumlanmaktadır.

  Roux en Y Gastric Bypass (RYGB)

  RYBG ameliyatı 2 şekilde etki gösterir.

  1. Mide volümü küçültülerek, gıda alımı azaltılır.
  2. Gıdalar, özellikle yüksek kalorili şekerli besinler; midenin büyük bölümü 12 parmak bağırsağı (dedonum) ve jejunumun (ince bağırsak) başlangıç kısmı bypass (devre dışı) edildiğinden emilimleri engellenmiş olur.

  Gıda alımını takiben, besinler yemek borusundan küçük mideye gelirler ve daha sonra direkt olarak ince barsağa geçerler (büyük mide, duedonum ve jejenumun ilk kısımına uğramazlar). Böylelikle gıdaların tamamı sindirim sisteminin emilimden sorumlu olan bu bölgelerine uğramadığından emilemeden direkt olarak ince barsağa geçiş yapmış olur.

  Diğer taraftan devre dışı bırakılan bölgelerden gelen seksresyonlar (mide sıvısı, karaciğer safrası, pankreas sıvısı ve duedonum enzimleri) ince barsak ile bağlantı yapılan yerden besinlere karışarak ortak yola geçiş yapmış olurlar.

  Biliyopankreatik Bypass

  Bu türde, mide küçük bir kese haline getirilir ve ince bağırsağın orta bölümüne doğrudan bağlanır. Yiyecekler bu yeni mide kesesine gider ve bağırsakların üst kısmı atlanarak sindirim sisteminin son kısmına yönlendirilir. Besinlerin emilimi oldukça sınırlanır.

  Sleeve Gastrektomi ile Bypass

  Bu yöntemde, midenin büyük bir kısmı çıkarılarak mide tüp şeklinde bırakılır ve bu tüp ince bağırsağa doğrudan bağlanır. Midenin küçülmesi ve bağırsağa doğrudan bağlanması sayesinde hem yiyecek alımı sınırlanır hem de besinlerin emilimi azalır.

  Gastrik bypass ameliyatı, obeziteyi tedavi etmek ve obezite ile ilişkili sağlık problemlerini azaltmak için kullanılır. Ancak, her ameliyat türünün avantajları, dezavantajları ve riskleri vardır. Bu nedenle, hangi ameliyat türünün uygun olduğuna karar vermek için bir bariatrik cerrah ile detaylı bir değerlendirme ve danışma yapılmalıdır.

  Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılır?

  Gastrik bypass ameliyatı, obezite tedavisi için düşünülen bir seçenektir ve belirli kriterlere uygun olan bireylere uygulanır. Her hasta durumu farklı olabileceğinden, bu tür ameliyatları değerlendirmek ve belirlemek için bir bariatrik cerrahın kapsamlı bir değerlendirmesi ve önerisi esas alınır.

  Gastrik bypass ameliyatı için uygun adaylar genellikle aşırı kilolu veya obez bireylerdir. VKI 40 veya daha yüksek olanlar bu ameliyat için aday olabilirler. VKI 35-39.9 arasında olanlar, obeziteye bağlı sağlık sorunları (örneğin, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon) varsa veya obezite diyet ve egzersizle kontrol altına alınamıyorsa bu ameliyatı düşünebilirler.

  Vücut Kitle Indeksi hakkında detaylı bilgi almak için “Vücut Kitle Endeksi Hesaplama” yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

  Gastrik bypass ameliyatı,  özellikle obezite kaynaklı tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, kalp hastalığı, eklemlerde problemler ve diğer obezite ilişkili rahatsızlıkları olanlar için bu ameliyat düşünülebilir. 18-65 yaş aralığındaki kişiler gastrik bypass ameliyatı için uygun adaylardır.

  Bu kriterler ve diğer sağlık durumları, bireysel olarak değerlendirilir ve ameliyat için uygunluk belirlenir. Her durum farklıdır, bu nedenle ameliyat kararı için bir bariatrik cerrahın danışmanlığı ve rehberliği önemlidir.

  Tanı ve tedavi için 0533 527 91 46 – 0544 552 76 44 telefon numaralarından detay bilgi alabilir, Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kerim Güzel‘den randevu alabilirsiniz.

  Bypass Ameliyatlarından Sonra Beslenme

  Bu ameliyatlar mide hacminin küçültülmesi ve bağırsaklardan besin emiliminin olduğu alanların azaltılması ile yapılan ameliyatlar olup, zayıflama üzerindeki etkisi hem emilim, hem de sınırlı yiyecek alımı sebebiyle zayıflamayı sağlayan ameliyatlardır.

  Bypass ameliyatlarında mide ve bağırsak fonksiyonlarının tam anlamı ile yerine gelene kadar sıvı, püre, yumuşak katı ve sağlıklı beslenme programlarına adım adım uyulması vücudun kendisini onarması ve sorunsuzca iyileşmenizi sağlayacaktır.