• Medicana Samsun Hastanesi

Samsun Büyük Anadolu’dan tip 2 diyabet tedavisi

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi genel cerrahi uzmanları Samsun ve çevre illerde gerçekleştirdiği “Sağlık Konferansları”na devam ediyor. “Sağlık Konferansları”nın bir yenisi daha Ayvacık ilçesinde gerçekleştirdi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Büyük Anadolu Hastaneleri Kurumsal İlişkiler ve İş Geliştirme Müdürü Fatih Esen ” ‘Tip 2 diyabet (şeker) ve obezite cerrahi yöntem ile tedavi edilebilir bir hastalıktır’ diyerek ilimiz ve çevre illerimizde bilgilendirmeye yönelik gerçekleştirdiğimiz sağlık konferanslarımızın bir yenisini daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Önce sağlık diyerek yollara düştük. İnsanlarımızın sağlıklı ve mutlu bir hayat sürebilmeleri adına özellikle tip 2 diyabet ve obezite tedavisinde neler yapılabildiğini herkese anlatmaya çalışıyoruz. Alanında uzman doktorlarımız tarafından verilen konferanslarımızda 10 binlerce kişiyle ulaştık. Yüzlerce hasta hastanemizde şifa buldu. Bu bizim gurur kaynağımızdır. Bu düşüncelerle siz değerli Ayvacıklı hemşehrilerimize hoş geldiniz diyor, katılımlarınızdan ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

DİYABETTE ERKEN TANI ÖNEMLİ

“Tip 2 diyabet (şeker hastalığı) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi” hakkında konuşma gerçekleştiren Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi, Metabolik Cerrahi ve Obezite Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kerim GÜZEL, “Diyabet (şeker hastalığı) kişinin kan şekeri düzeyinin çok yüksek olmasına yol açan ömür boyu süren kronik bir hastalıktır. Sizde veya bir yakınınızda tip 2 diyabet varsa endişelenmeyin. Diyabet ciddi bir hastalıktır ancak uygun beslenme tedavisi, medikal tedavi, düzenli egzersiz ve diyabet eğitim ile sağlıklı, uzun bir yaşam sürdürebilmek mümkündür. Günümüzde tip diyabetin tedavisi vardır. Ayrıca kişiler yaşam tarzı değişikliği ile hayatlarını diğer insanlar gibi sorunsuz sürdürebilir. Diyabet tanısının erken konulması çok önemlidir çünkü hastalık erken evrede tedavi edilmezse gittikçe daha kötüleşir ve ölümlere bile sebep olabilir” diye konuştu.

“AMELİYAT SONRASI İNSÜLİN VE İLAÇLAR KESİLİYOR”

Dr. Öğr. Üyesi Kerim GÜZEL sözlerine şöyle devam etti: “Diyabetin başlıca iki tipi vardır. Tip 1 ve tip 2 diye ikiye ayrılır. Tip 2 diyabet, vücut düzgün çalışması için yeterli insülin üretmediğinde veya vücut hücreleri insüline tepki vermediğinde meydana gelir. Bu insülin direnci olarak bilinir. Tip 2 diyabet tip 1 diyabetten çok daha yaygındır. Tip 1 diyabette ise vücut hiç insülin üretmez. Türkiye’de yetişkinlerin yaklaşık yüzde 90’ında tip 2 diyabet olduğu ifade ediliyor. Tip 1 diyabet genellikle 40 yaşından önce, sıklıkla ergenlik çağında gelişirken, tip 2 diyabet ise genellikle daha ileri yaşlarda ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Hastanemizde tip 2 diyabetli hastalarımıza laporoskopik metabolik cerrahi ameliyatı yapıyoruz. Hastanemizde 5 gün misafir ettikten sonra insülini ve ilaçları keserek taburcu ediyoruz. Çevrenizde tip 2 diyabetli varsa ameliyat için uygun olup olmadığı konusunda hastanemize gelerek gerekli tetkikleri yaptırabilir.”

Ayvacık ilçesinde bir düğün salonunda gerçekleştirilen konferansa Ayvacık AK Parti İlçe Başkanı Kadir Kızılkan, Ayvacık Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ak, Ayvacık Gençlik ve Spor Müdürü Talat Aktaş, Ayvacık Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Halil Kalaycı, Ayvacık Devlet Hastanesi Başhekimi Eşref Ergül, Ahmet Küçükbayraktar ve Büyük Anadolu Hastaneleri Kurumsal İlişkiler ve İş Geliştirme Müdürü Fatih Esen ve ilçe halkı yoğun katılım gösterdi.

Haber Linki: http://www.habergazetesi.com.tr/haber/126026/samsun-buyuk-anadoludan-tip-2-diyabet-tedavisi